Dobre Apteki internetowe

img

Drogą internetową nie kupimy leków dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza. Apteki mogą bowiem prowadzić sprzedaż wysyłkową jedynie leków OTC (bez recepty). Możemy za to skorzystać całej reszty aptecznego asortymentu, a więc suplementów diety, wyrobów medycznych, kosmetyków czy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego. Odmienne są też regulacje dotyczące możliwości zwrotu zakupionego produktu.Warto wspomnieć o szczególnych zaletach zamówień w aptece internetowej.Leki nabyte przez internet można oddać w ciągu 10 dni, natomiast kupione w aptece tradycyjnej zwrotowi nie podlegają.

Prawo farmaceutyczne zakazuje aptekarzom przyjmowania zwrotów produktów leczniczych. Wyjątek stanowią tylko sytuacje, gdy lek ma wadę jakościową lub został błędnie wydany. Tymczasem w przypadku zakupów w aptekach internetowych, na mocy ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów, kupujący ma prawo odstąpić od umowy zawartej na odległość w terminie do 10 dni od daty zakupu usługi albo otrzymania produktu i zwrócić towar bez podania przyczyny. Jednak musimy pamiętać, że dany lek, jego opakowanie musi być oryginalnie zapakowane. Jakiekolwiek uszkodzenie, zadrapanie spowoduje brak możliwości zwrotu.Z zakupami leków przez internet wiążą się pewne zagrożenia, np. możliwość zakupu preparatu niewiadomego pochodzenia lub nielegalnego czy wręcz szkodliwego.

Aby być w 100% pewnym co do danego zakupu, należy przeanalizować, a najlepiej osobiście odwiedzić aptekę, która działa przez internet. Od kilku miesięcy w całej Unii Europejskiej obowiązuje specjalne logo, które ma chronić konsumentów przed fałszywymi lekarstwami. Na stronach internetowych legalnie działających aptek i innych podmiotów posiadających zezwolenie na sprzedaż leków, powinien widnieć biały krzyżyk z czterema paskami w tle: trzy są w odcieniach zieleni, jeden jest szary. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia to miejsce, w którym znajdziemy wszelkie informacje o danej aptece.